Hlavní navigace

Na co si dát pozor

Sdílet

-

Pro výběr poskytovatele Internetu platí několik základních pravidel, která se příliš neliší od těch, která platí obecně u jakéhokoliv obchodu. Vzhledem k tomu, že v případě připojení k Internetu jde často nejen o finančně, ale i časově nákladnou akci s dlouhodobými následky, vyplatí se určitě věnovat všem náležitostem patřičnou pozornost.

Především si pečlivě rozmyslete, co vlastně od připojení očekáváte, a následně tedy, co potřebujete. Rozhodně se nenechte přesvědčit, že daný typ připojení je pro vás výhodnější, protože daná firma jiný způsob nenabízí. Pokud si nejste jisti, zkuste navštívit firmu poskytující i jiné způsoby připojení a zde si nechte vysvětlit, proč je právě tento způsob výhodnější než jiný. V současné době vám jednotlivé firmy velmi rády vysvětlí všechny podrobnosti, případně vám dokáží „ušít“ připojení přímo na tělo. Vyzbrojeni takovými znalostmi pak můžete klidně začít hledat doporučené služby u konkurence, pokud si tedy nenecháte poradit od firmy, která – ačkoli nabízí prakticky celou paletu služeb – v dané oblasti jinou neposkytuje, nebo ostatní typy připojení nabízí jen velmi nerada. Ochranou proti tomu je vytvoření podobných modelových připojení od více firem, jejich porovnáním pak určitě najdete požadovaný průnik. To však neznamená, že nabídka firmy, která nabízí naprosto ojedinělou službu, musí být špatná – ba právě naopak. Pokud si však nejste sami příliš jisti, obraťte se na někoho, kdo dané problematice rozumí, a nechte si poradit. Investovaná částka se vám totiž může několikanásobně vrátit. Kvalitu firmy pak můžete také vyzkoušet např. pomocí toho, že si necháte „poradit“ a tváříte se přitom jako člověk, který o Internetu slyší poprvé v životě. Zvláště pokud již mátě velmi dobře rozmyšleno, co byste asi potřebovali, může to být velmi dobré vodítko k tomu, abyste zjistili, s kým máte tu čest.

Velmi důležitou informací, která zásadně ovlivňuje cenu služby, je, zda poplatek za datový okruh, který budete k připojení používat a který dodává telekomunikační společnost, je zahrnut v ceně, či poplatky za nákup a instalaci bezdrátové jednotky. Vyžadujte proto vždy koncovou cenu služby, tedy včetně všech dalších poplatků. Dále je nutno prostudovat, zda není linka sdílená, případně jakou má agregaci, tedy kolikrát je větší součet rychlostí přípojek zákazníků k síti, než je její zahraniční konektivita. Špičkové hodnoty jsou zde pochopitelně 1:1 případně 2:1, ale i při agregaci 4:1 nemusíte prakticky poznat žádný rozdíl. V zásadě platí, že tyto hodnoty se u větších poskytovatelů vyplatí sledovat až u velmi rychlých linek.

S předchozím jevem do jisté míry souvisí také výběr malých a velkých poskytovatelů, mezi ty velké patří především členové peeringové sdružení NIX.CZ a jejich lokální partneři. Zde se především zákazníci pořizující si pomalejší přístupové linky nemusí obávat, zda bude skutečná přenosová rychlost odpovídat parametrům linky. Jiná je však situace u menších poskytovatelů, kteří využívají pro své připojení právě těchto velkých poskytovatelů. Zde je nutno si velmi dobře ověřit, jaké parametry má připojení dané společnosti k Internetu. Pokud by totiž byl daný poskytovatel např. připojen k Internetu linkou o rychlosti 512 kb/s, je uživateli přípojka o rychlosti 2 Mb/s prakticky k ničemu, protože maximální rychlost, které může dosáhnout, je oněch 512 kb/s. Ve skutečnosti pak bude patrně ještě výrazně nižší. Možná ještě důležitější pak je, kolik uživatelů linku vlastně využívá (např. tedy jaká je agregace) a jak je to s její skutečnou vytížeností. Nejlepším způsobem, jak ověřit kvalitu služeb, je vyzkoušet si je buď v testovacím provozu, u jiného zákazníka, případně přímo u poskytovatel Internetu.

Při výběru připojení je také nutno zachovat si zdravý rozum, přehnaně levné nabídky vysokorychlostního přístupu k Internetu tedy asi budou mít nějaký háček. Kromě toho výše uvedeného to např. může být sdílená či počítaná linka, případně musí uživatel uzavřít dlouhodobou smlouvu s poskytovatelem. Prostudujte si tedy podrobně, na jak dlouho byla smlouva uzavřena a zda to odpovídá vaším představám, protože v telekomunikacích může být za dva roky všechno úplně jinak. Smlouvě o připojení a poskytování služeb je nutno věnovat zvláštní pozornost. Především si ověřte, zda služba, kterou jste si objednali, je opravdu tou, která je uvedena ve smlouvě. Stejně tak detailně prostudujte, co jako uživatel dané sítě smíte a co je vám naopak zakázáno.

Závěrem ještě jedna dobrá rada. Chtějte slevu, ale zadarmo! Skoro každý poskytovatel totiž nabízí různé formy provizí svým zprostředkovatelům a často je ochoten prodat službu přímo zákazníkovi právě za tyto nižší ceny.

Konec

Vaše náměty či připomínky k tomuto tutorialu nám můžete psát na adresu redakce@lupa.cz.

Karel Chvalovský
Autor byl redaktorem serveru Lupa, nyní studuje informatiku na MFF UK. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).