Hlavní navigace

Co je k ADSL zapotřebí

Sdílet

K připojení pomocí technologie ADSL je nutné splňovat určité technické předpoklady. Povíme si tedy, jak musí být vybaven váš počítač, jaké existují ADSL modemy a routery, jak vyřešit zapojení více počítačů v domácnosti a zda je nutné mít pevnou telefonní linku či nikoli.

Pevná linka je nutná, záleží ale od koho

Technologie ADSL bez telefonní linky nefunguje, přesto se v reklamních materiálech často setkáte s tvrzením, že není potřeba platit telefonní linku společnosti Telefónica O2. To je pravda. Existují totiž dva základní druhy ADSL:
  1. Na bázi pevné telefonní linky od společnosti O2. V tomto případě musíte mít jednak telefonní linku a platit za ní a dále platíte měsíční paušál za připojení na Internet, obojí společnosti O2.
  2. ADSL na bázi LLU (Local Loop Unbundling), kde si poskytovatel pronajme tzv. místní smyčku a uživatel nemusí platit telefonní paušál společnosti O2, platí pouze za připojení svému poskytovateli.

První případ je vhodný pro všechny uživatele, kteří se nechtějí vzdát telefonování z pevné linky. Zaplatíte si tak pouze internetové připojení a vše zůstává „při starém“. Druhý případ je pro ty, kteří již pevnou linku nechtějí nebo ji zrušili a chtějí využívat vysokorychlostní připojení ADSL. Dlužno dodat, že připojení bez telefonní linky je možné jen v určitých částech republiky, pokrytí zdaleka nepřesahuje 50 procent telefonní stanic. To, zda spadáte do pokrytí LLU, vám sdělí vybraný poskytovatel na dotaz. Řada poskytovatelů k tomuto typu připojení nabízí i hlasové služby, takže i když zrušíte pevnou linku, nemusíte se telefonování z pevné linky vzdávat.

Počítač nemusí být výkřik moderní techniky

Minimální požadavky na výkon počítače nejsou dané přesnými pravidly. Důležité je, abyste splňovali nároky ADSL modemu, který k tomuto počítači připojujete. Existují ale i modemy (viz níže), které nejsou přímo závislé na výkonu počítače. Doporučené minimum pro bezproblémové využití vysokorychlostního Internetu je počítač s procesorem o frekvenci alespoň 1 GHz, operační paměť alespoň 256 MB a volné místo na disku v řádech gigabajtů. Důležité je také rozlišení obrazovky. Minimum je 800×600 bodů, ale slušným základem je rozlišení alespoň 1024×768. Pro připojení ADSL modemu budete potřebovat buď síťovou kartu 10/100 Mbps, nebo USB rozhraní.

ADSL modemy

Základní dělení ADSL modemů je dle komunikačního rozhraní. Dále lze pak modemy dělit dle parametrů, zda obsahují router nebo WiFi rozhraní a jakou nabízejí maximální prostupnost. Některé modemy obsahují také rozsáhlé příslušenství, jiné jsou naopak o toto ochuzeny. Konkrétně jde o splliter, kabeláž a instalační CD.

USB modemy: tyto modemy jsou zapojeny do počítače pomocí sériové sběrnice USB, kterou je vybavena drtivá většina moderních počítačů. Mezi jejich hlavní výhody patří snadná obsluha, menší rozměry a často také absence nabíjecího adaptéru, neboť modemy berou energii přímo z počítače pomocí USB kabelu. Mezi nevýhody pak patří horší stabilita v případě, že napájení dodávané počítačem není konstantní nebo nedosahuje-li dostatečné míry. Podstatnou nevýhodou je také nutnost instalace specifického ovladače a fakt, že při každém připojení k Internetu je potřeba toto připojení vyvolat ručně, tak jako tomu bylo u vytáčeného připojení.

USB modem

ADSL modem ve verzi pro USB není příliš ideální

Ethernetové modemy: tyto typy modemů komunikují s počítačem pomocí počítačové LAN sítě. Mají vždy vlastní napájení a často mají obsažen tzv. router (viz dále) nebo podporují bezdrátovou technologii WiFi. Hlavní výhodou je, že senemusíte starat ani o ovladače, ani o připojení jako takové. Jakmile zapnete počítač, je již k Internetu automaticky připojen pomocí místní sítě LAN. Správa a nastavení takovéhoto modemu se děje pomocí webového rozhraní po zadání určité IP adresy. V dnešní době tyto typy modemů převládají a mezi uživateli jsou velmi oblíbené, obzvlášť ve verzi s routerem.

Ethernetový modem

Typický příklad ADSL modemu s WiFi

Připojujeme na Internet malou počítačovou síť

Již výše jsme zmínili informaci o ADSL routeru resp. modemu s routerem. O co vlastně jde? Jde o specifický druh modemu, ke kterému snadno připojíte další počítače. Obvykle jsou ADSL routery určeny pro připojení čtyř počítačů kabelem a dalších mnoho počítačů pomocí bezdrátové technologie WiFi. Konfigurace domácí sítě není těžkou záležitostí a budeme se jí podrobně věnovat v poslední části tutoriálu. Základem je dobře nastavit připojení a routek jako takový. Poté již stačí jen zacvaknout kabely a Internet funguje na všech počítačích. Router lze také využít k výměně dat mezi domácími počítači, což se bude řadě domácích uživatelů velmi zamlouvat.

Podmínky na straně poskytovatele

Ač splňujete všechny výše popsané podmínky ke zřízení služby ADSL, může být vaše snaha marná. Je totiž velmi důležité, jakým hardwarem je vybavena vám příslušná telefonní ústředna. Pokud není připravena na ADSL, pak máte smůlu. Stejnou smůlu budete mít, pokud jste od ústředny vzdáleni více než 8 km, bráno jako dráha kabeláže. Čím dál od ústředny jste, tím nižší rychlostní program vám poskytovatel nabídne. V telefonní ústředně je také tzv. splitter, o kterém jsme mluvili v předchozím dílu tutoriálu, zde ale nerozděluje pouze signál na telefonní a Internet, ale také směruje pakety k příslušnému DSLAMu. DSLAM je bránou do datové sítě poskytovatele připojení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).